Facebook ile BağlanHoşgeldin Ziyaretçi Giriş Yap Kayıt Ol Siparişim Nerede? Bize Ulaşın

İletişim:

besincantam@gmail.com
Protein Tozu Ne İşe Yarar ? Protein Tozu Nasıl Kullanılır ?

Protein Tozu Ne İşe Yarar ?

 

Özellikle egzersiz yapan bireylerin bazı amaçlarla besin takviyeleri yardımcılardan protein tozu  kullanmaları literatürce faydalı ve gerekli bulunmaktadır. Endüstriyel protein tozu, genelde inek sütü proteinleri; whey proteini ve kazein proteininden, yumurta akı proteininden, bezelye ve soya proteininden toz ve süt formlarında üretilmektedir.

 

Whey proteini tüm gerekli aminoasitleri içermesi, dallı zincirli aminoasit (BCAA) oranının yüksek olması, iyi bir antioksidan olması, hızlı sindirilmesi gibi pek çok avantajlı yönü sebebiyle diğerlerine göre daha kaliteli kabul edilmektedir.

 

Kazein proteini, BCAA oranının düşük olması ve geç sindirilmesi nedeniyle geri planda kalmaktadır. Fakat çok iyi bir glutamin kaynağıdır ve uzun vadede protein yıkımlarının önüne geçebilmektedir.

 

Vejetaryenler için whey proteinlerine alternatif olabilecek konumda olan soya proteini vücutta östrojen hormonunu taklit etmesinden dolayı erkek bireyler arasında tereddütlere yol açmaktadır.

 

Protein Tozu Nasıl Kullanılır ?

 

Protein tozlarının doğru bir şekilde kullanılması en verimli ergojenik desteği sağlayabilmek açısından önemlidir. Yapılan çalışmalar özellikle egzersiz ve spor yapan bireylerde whey proteininin avantajlı yönlerini vurgulamaktadır. Protein tozlarının güvenli alım düzeyi hakkındaki bilgi yetersizliği sürmekle beraber uluslararası Spor Beslenmesi Derneği’nin egzersiz ve spor yapan bireyler için genel önerisi 1.4-2.0 g/kg/gün şeklindedir. Bu değerin; dayanıklılık egzersizleri yapan bireyler için alt seviyelerde, takım sporcuları için orta seviyelerde (1.4-1.7 g/kg/gün), güç egzersizleri yapan bireyler için ise üst seviyelerde olması önerilmektedir.

 

Protein tozlarının, karbonhidrat ile birlikte egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında tüketilmesi kas glikojen ve protein sentezini desteklemekte, kortizol seviyesini düşürmekte, bağışıklığı güçlendirmekte ve egzersiz sonrası toparlanmayı hızlandırmaktadır.

 

Whey proteini hızlı sindirilmesinden dolayı egzersiz öncesinde ve sırasında önerilirken whey-kazein kombinasyonu antrenmandan sonraki 18-20 saatlik süreçte genellikle uykudan önce önerilmektedir.


 

Whey Proteini Nedir ?

 

Whey Proteini (peynir altı suyu proteini), peynir üretiminde ortaya çıkan bir yan üründür ve inek sütü proteininin %20’sini oluşturmaktadır. İnek sütü proteinlerinin kalanını (%80) ise kazein oluşturmaktadır. Peynir altı suyu çok geniş kapsamlı biyolojik ve fizyolojik etkilere sahip fonksiyonel bir gıdadır. Whey proteininin en önemli bileşenleri arasında; α-laktalbümin, b-laktoglobulin, laktoferrin, laktoperoksidaz, lizozim, immünoglobulinler ve serum albümin olduğu, yorucu egzersizler sırasında vücut tarafından yoğun olarak kullanılan lösin ve glutaminin yanında diğer tüm elzem aminoasitleri içerdiği ve  81 dallı zincirli aminoasit (BCAA) oranının yaklaşık %25 olduğu bilinmektedir. Whey proteini, hızlı emilim göstermesi, çabuk sindirilebilmesi, kas proteini sentezinde belirgin bir etkisinin olması ve suda çözünebilmesi yönleriyle de diğer protein tozu türlerinden daha çok tercih edilmektedir. Hızlı sindirilmesi sonucunda gelişen hiperominoasidemi durumu özellikle spor yapan bireylerde kas proteini sentezini desteklemekte ve egzersizlerle ilişkili olan kas proteini yıkımının önüne geçebilmektedir.

 

Herbalife RB Promax Proteince Zengin Spor Gıdası


 

Kazein Proteini nedir ?

 

Kazein inek sütü proteinlerinin %78-80’lik kısmını oluşturan bir fosfoproteindir. Peynir üretimi sırasında açığa çıkan bir diğer ürün olan kazein proteini, whey proteininden önemli ölçüde farklıdır. Biyolojik değer, net protein kullanımı ve protein verimlilik oranı açılarından whey proteininden daha düşük kalitede olan kazein proteini çok iyi bir glutamin kaynağıdır. Whey proteini ile kıyaslandığında laktoz içermesi ve BCAA oranının düşük kalması gibi dezavantajları mevcuttur. Ayrıca whey proteinine göre daha geç sindirilmektedir. Bu durum egzersiz öncesinde ve egzersiz sırasında tüketilmesi konusunda bir dezavantaj oluşturmaktadır. Fakat uzun bir süre boyunca kas proteini sentezini devam ettirebildiğinden dolayı sporcular tarafından özellikle uykudan önce kas büyümesi için alınmaktadır.

 

Herbalife Formül 1 Sport Aminoasit İçeren Spor Gıdası


 

Protein Tozu Ne Kadar Kullanılmalı ?

 

Uluslararası Spor Beslenmesi Derneği’nin (ISSN-International Society of Sport Nutrition) dayanıklılık egzersizleri için önerdiği miktar, egzersiz yoğunluğuna, egzersiz süresine ve bireyin deneyimine bağlı olup günlük 1 g/kg ile 1.6 g/kg arasında iken; kuvvet ve güç egzersizleri için önerdiği miktar aynı değişkenlere bağlı olarak günde 1.6 g/kg ile 2 g/kg arasındadır. ISSN’nin egzersiz ve spor yapan bireyler için genel önerisi 1.4 g/kg ile 2 g/kg aralığındadır. Bu aralığın; dayanıklılık egzersizi yapan bireyler için alt seviyelerde, takım sporcuları için orta seviyelerde (1.4-1.7 g/kg) ve güç egzersizleri yapan bireyler için üst seviyelerde tutulması önerilmiştir.

 

Günlük gerekli olan protein miktarının yanında protein suplemanlarının gün içerisindeki tüketim zamanı da önemlidir. Yoğun egzersizlerde ilk 20 dakikalık zaman periyodunda enerji gereksinimi karbonhidratlardan karşılanmaktadır. Sonraki süreçte ise yağlar enerji olarak kullanılmaya başlanmaktadır.

 

Antrenmandan yaklaşık 30 dakika öncesinde karbonhidrat/protein desteği almanın kas glikojen deposunu daha uzun süre koruduğu ve dayanıklılığı artırdığı bilinmektedir. Aynı zamanda artan kan glikozu seviyesi egzersiz sonrasında artacak olan kortizol seviyesini dengelemekte ve bağışıklık sisteminin fonksiyonlarının korunmasında yardımcı olmaktadır. Bu sebeplerle antrenman öncesinde ve yoğun enerjinin kullanıldığı ilk fazda yüksek glisemik indeksli karbonhidrat (glikoz, sukroz, maltodekstrin) ve whey proteini önerilmektedir. Antrenman sırasında kas proteinlerini onarmak ve yeniden inşa etmek için her 15-20 dakikada bir karbonhidrat/protein desteğine devam edilmelidir. Kaslardaki amino asit seviyeleri kısmen de olsa kan aminoasit seviyesiyle ilişkilidir. Bu sebeple kanda protein oranını yüksek tutmak, kasa alımı desteklemektedir. Karbonhidrat/protein oranının 3/1 olması sindirilebilirlik açısından önem arz etmektedir.

 

Antrenmandan sonraki 45 dakikalık süre kasta katabolik faaliyetler yoğunlaşmaktadır. Fakat uygun beslenme planıyla bunu anabolik yöne çevirmek mümkündür. Aminoasitler egzersiz sonrasında kas proteini sentezlenmesi için destek sağlamakla birlikte, gerekli aminoasitlerden biri olan lösin tek başına protein sentezini desteklerken, glutamin bağışıklık sisteminin korunmasında etkilidir. Egzersiz sonrasında yüksek glisemik indeksli karbonhidrat ile whey proteini kombine etmek kas proteini sentezini ve kas güçlenmesini ve antrenman sonrası toparlanmayı hızlandırmaktadır. Antrenmandan sonraki 18-20 saatlik sürede kas kütlesi ve kuvvet kazanımlarının önemli bir bölümü gerçekleşmektedir. Bu evrede protein sentezinin devamlılığını sağlamak önemlidir. Bu aşamada, uyku öncesinde özellikle whey ve kazein proteinlerinden oluşan bir takviye tüketilmesi önerilmektedir.

 

YENİ TARİHLİ ÜRÜNLER

Tüm Ürünler Orijinal ve Yeni Tarihlidir.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Ödemelerinizi 256 bit SSL koruma güvencesi ve 3D secure ödeme sistemi ile yapabilirsiniz

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

BAĞIMSIZ ÜYE

Bu site Herbalife bağımsız distribütörü tarafından yönetiliyor.

Kampanya ve indirimlerden haberdar olun.
TABELA TABELACI